Dziesięć lokalizacji i automatyczna aktualizacja, która daje możliwość sprawdzenia stężenia szkodliwych pyłów w każdej sekundzie – tak działa system monitoringu czystości powietrza NOCHAL, wdrażany w ramach projektu Zielone Piekary. Inicjatywę wspiera Węglokoks Kraj.

Za Zielone Piekary odpowiada Park Przemysłowo Technologiczny EkoPark w Piekarach Śląskich – spółka, której celem, oprócz podnoszenia świadomości na temat czystości powietrza jest rewitalizacja zdegradowanych terenów oraz przywracanie im wartości przyrodniczej i użytkowej. Stworzony przez nią system NOCHAL, dzięki rozmieszczonym w dziesięciu punktach na terenie Gminy Piekary Śląskie, przez cały czas pobiera i analizuje składniki powietrza, a następnie przekazuje je wraz z interpretacją na ogólnodostępną stronę internetową. Pozwala ona mieszkańcom miasta nie tylko na sprawdzenie aktualnych warunków atmosferycznych, lecz także dowiedzenie się więcej na temat ich wpływu na zdrowie i samopoczucie.

- NOCHAL to doskonałe narzędzie, którego działanie wpisuje się w proekologiczną politykę naszej firmy – mówi Grzegorz Wacławek, Prezes Zarządu Węglokoksu Kraj – Jako producent ekogroszku Skarbek, którego znakiem rozpoznawczym jest niska emisja zanieczyszczeń, chcemy wspierać wszelkie inicjatywy, mające na celu troskę o środowisko naturalne.

Monitoring czystości powietrza jest dostępny na stronie http://zielonepiekary.pl

media

sidebar3

sidebar3