Zakończyła się 10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nie mogło w nim zabraknąć przedstawicieli WĘGLOKOKS KRAJ i CZW„WĘGLOZBYT”. Ważny głos w toczących się dyskusjach zabrali eksperci z Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS, która była oficjalnym partnerem tego, jednego z najważniejszych spotkań biznesowych w kraju.

Jednym z najważniejszych paneli tematycznych był ten poświęcony branży górniczej, w której w roli eksperta wystąpił prezes WĘGLOKOKS S.A. Sławomir Obidziński. Debatę pn. "Polski węgiel - perspektywa 2030." otworzył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który rozpoczął wystąpienie od złożenia hołdu tragicznie zmarłym górnikom w kopalni Zofiówka, by następnie przedstawić główne założenia na najbliższe kilkanaście lat.

- Synergia węglowych źródeł energii, zabezpieczenie krajowych potrzeb energetycznych, innowacje, transfer wiedzy i technologii za granicę. Dzięki sprawnemu zarządzaniu i odważnym decyzjom górnictwo to ważna i perspektywiczna gałąź gospodarki – mówił minister Tobiszowski.

Rola węgla w zmieniającej się sytuacji rynkowej, stabilność, umiejętne planowanie, inwestycje, bezpieczeństwo oraz innowacje cyfrowe – wokół tych zagadnień dyskusję toczyli czołowi przedstawiciele branży.

- Wobec dynamicznych zmian rynkowych Węglokoks zmienia swoją rolę. Została ona określona m.in. w strategii węgla kamiennego…. Oprócz tradycyjnego eksportu i działalności tradingowej, będziemy interwencyjnym importerem węgla, zaspokajającym potrzeby krajowej energetyki i ciepłownictwa. Wskutek restrykcyjnych przepisów środowiskowych, zakłady tych sektorów potrzebują węgla o niskiej zawartości siarki. Można więc przewidywać, że wolumen importu węgla w przyszłości może być większy niż obecnie i jest to absolutnie normalna sytuacja rynkowa, taka jaka miała miejsce choćby 10 lat temu. – mówił prezes Obidziński.


media

sidebar3

sidebar3