Cechownia pełna dzieci, dużo wiedzy, opowieści o górnictwie i jego tradycjach, a także ogrom zabawy. Tak było podczas tegorocznego barbórkowego spotkania wychowanków przedszkoli i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych z Piekar Śląskich i okolic z górnikami Ruchu Piekary.

Gości przywitał Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj.

- Bardzo się cieszę, że mamy tylu gości i możemy właśnie w ten sposób zaistnieć wśród lokalnej społeczności. W bytomskim Bobrku również zorganizowaliśmy podobną akcję – mówił prezes.

Przedszkolaki i uczniowie zobaczyli odcinek „Bolka i Lolka”, w którym bohaterowie – tak jak oni – poznawali górnictwo. Potem odwiedzili stację ratowniczą. Tam zobaczyli m. in. aparat roboczy W-70, aparat ucieczkowy K-60, lampę benzynową-wskaźnikową, kamerę termowizyjną i przyrząd pomiarowy. Zapoznali się z historią i tradycją munduru górniczego. Kolejnym przystankiem była lampownia. Dalej nadszybia i pomieszczenie maszyny wyciągowej.

Takie spotkania przed Barbórką odbywają się w kopalni od piętnastu lat. Każdego roku zakład odwiedza półtora tysiąca dzieci. To doskonała okazja by pokazać im czym jest górnictwo i jakie są jego tradycje.

 

 

media

sidebar3

sidebar3